­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba

 

Dünyan─▒n sizi de─či┼čtirmesine izin verdi─činiz kadar dünyay─▒ de─či┼čtirebilirsiniz. Dünyan─▒n ve insan─▒n de─či┼čiminin en h─▒zl─▒ ya┼čand─▒─č─▒ tarihsel dönem olan 21’inci yüzy─▒l─▒, 21’inci yüzy─▒l insan─▒n─▒ ve dünyas─▒n─▒ teknolojiden topluma, kültürden yarat─▒c─▒l─▒─ča pek çok yönüyle tan─▒mak ve de─či┼čimin öncüsü olmak için Brand Week Istanbul’a siz de kat─▒l─▒n.

 

21'inci yüzy─▒l─▒n kaderini kim belirliyor?

Orta Dünya’n─▒n kaderinde Hobbitler belirleyici olmu┼čtu. Karanl─▒k bir maceran─▒n dönüm noktalar─▒n─▒, sürpriz geli┼čmelerini ve sonundaki zaferi, konfor alanlar─▒na sad─▒k, al─▒┼čkanl─▒klar─▒ndan taviz vermeyen bir ─▒rk ┼čekillendirmi┼čti. Gandalf, hikâyenin ba┼člang─▒c─▒nda “Hobbitler hakk─▒nda ö─črenilebilecek her ┼čeyi bir ay içinde ö─črenebiliyorsun ancak yüz y─▒l sonra bile seni ┼ča┼č─▒rtabilmeyi ba┼čar─▒yorlar” demi┼čti.

 

21’inci yüzy─▒l─▒n kaderini kim belirliyor, peki? Elbette insan… Ancak insan, bu kez kimi zaman kontrol edebildi─či kimi zamansa üzerindeki kontrolünü yitirdi─či teknolojiyle hareket ediyor. Arzular─▒ geçmi┼če oranla daha yo─čun; kimi zaman ba┼čkalar─▒n─▒n arzular─▒n─▒ taklit ederek tercihlerini yap─▒yor. Ekonominin sürdürülebilirli─čini, do─čan─▒n sürdürülebilirli─čine ye─čliyor. Dünyalar yaratmaya ve dünyalar─▒ y─▒kmaya devam ediyor. ─░nsan kurgusal─▒n çe┼čitlili─čine sahip de─čil ancak üçüncü milenyumda bile gerçekli─čiyle ve olgusall─▒─č─▒ ile çok daha ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒ ve anla┼č─▒ld─▒kça yeni sorular yaratmaya yetkin bir gizem.

 

─░nsana, dünyan─▒n de─či┼čtirdi─či ve dünyay─▒ de─či┼čtiren insana dair her ┼čey bu y─▒l da Brand Week Istanbul’da.

   

 
Image
 

Bu haftan─▒n konu┼čmac─▒lar─▒na göz at─▒n!

Derin arzular ve derin teknolojiler aras─▒nda konumlanan 21’inci yüzy─▒l insan─▒n─▒ daha yak─▒ndan tan─▒man─▒z─▒ sa─člayacak Brand Week Istanbul konu┼čmac─▒lar─▒n─▒ daha yak─▒ndan tan─▒y─▒n.

Arzu nesnenizi neden arzulad─▒─č─▒n─▒z üzerine hiç dü┼čündünüz mü ya da bu arzunun ne kadar size özgü ya da ait oldu─čunu?

Luke Burgis, arzunun psikolojik oldu─ču dü┼čünülen do─čas─▒na meydan okuyor ve arzuya yönelik toplumsal bir model sunuyor.

Finans piyasalar─▒ ve sosyal medya aras─▒ndaki ili┼čkiden Elon Musk ve Steve Jobs gibi figürlerin “farkl─▒l─▒─ča övgü” söylemlerinin i┼če yönelik nas─▒l bir dönü┼čüm yaratt─▒─č─▒na kadar birçok konu ba┼čl─▒─č─▒n─▒, Burgis’in sundu─ču arzu modeli üzerinden dü┼čünmeye çal─▒┼č─▒n. Sonras─▒nda da, bakars─▒n─▒z etkili bir yat─▒r─▒m uzman─▒na dönü┼čürsünüz.

"Bir ┼čey çok net: Yapay zekâ dünyay─▒ kökten de─či┼čtirecek. Üstelik bu de─či┼čim muhtemelen bugün pek çok insan─▒n fark─▒na vard─▒─č─▒ndan çok daha büyük olacak. Mesle─činizin ne oldu─ču, hangi i┼č alan─▒nda veya sektörde çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒z fark etmez, yapay zekâ onu büyütecek ve hatta tamamen dönü┼čtürecek. Bununla beraber, yapay zekâ hakk─▒nda çok fazla abart─▒l─▒ yorum ve kafa kar─▒┼č─▒kl─▒─č─▒ oldu─čunu da biliyoruz. Baz─▒lar─▒ onu medeniyetimize kar┼č─▒ büyük bir tehdit olarak görürken, di─čerleri iklim de─či┼čikli─čiyle mücadeleden kanserin tedavisine kadar, insanl─▒─č─▒n en büyük sorunlar─▒n─▒ çözecek bir kurtar─▒c─▒ olarak görüyor.”

Bu büyük gücün ard─▒ndaki övgüleri ve korkular─▒ bir yana b─▒rakarak yapay zekân─▒n bugün ┼čirketler taraf─▒ndan nas─▒l kullan─▒ld─▒─č─▒n─▒ fütürist, dü┼čünce lideri ve yazar Bernard Marr’dan dinleyin. Yak─▒n zamanda yeni eseri “Yapay Zekâ ─░┼č Ba┼č─▒nda” ile Türkiye’deki okuyucular─▒yla bulu┼čan Marr’─▒n yakla┼č─▒m─▒ bir kez daha çok berrak. Üstelik, finans ya da online tüketim alanlar─▒ndaki ak─▒ll─▒ teknoloji uygulamalar─▒na k─▒smen a┼činay─▒z ancak perakendeden g─▒da ve içece─če, uzay çal─▒┼čmalar─▒ndan havac─▒l─▒─ča kadar olan alanlardaki yapay zekâ adaptasyonunu dinlemek hepimiz için yeni bir deneyim olacak.

2000’li y─▒llarda bilgisayar programc─▒l─▒─č─▒yla me┼čgul herkesin akl─▒nda ve profesyonel prati─činde yer almaya ba┼člad─▒ insan-makine birlikteli─či ve siborglar…

 

Misha Sra ekolün genç temsilcilerinden.

Zihnin ve bedenin s─▒n─▒rlar─▒n─▒ geride b─▒rakarak, gelece─čin siborglar─▒n─▒ yaratma hedefiyle kurdu─ču Perceptual Engineering Lab’te beyinle entegre olabilen teknolojiler geli┼čtiriyor; art─▒r─▒lm─▒┼č gerçeklik, sanal gerçeklik ve fizyolojik ve alg─▒sal yetkinlikleri geli┼čtiren yapay zekâ sistemleri in┼ča ediyor.

─░nsan bir tasar─▒md─▒r, öyle de─čil mi? 

Gelece─čin insan─▒n─▒ bugünden tasarlarken, fizyolojik ve zihinsel kapasitelerimizi geli┼čtirmeye odaklan─▒yoruz; böylelikle yarat─▒c─▒l─▒─ča ve özgürlü─če daha çok yer açabilece─čiz.

Siz de hemen yerinizi almak ve erken kay─▒t f─▒rsatlar─▒ndan yararlanmak için t─▒klay─▒n.

Image

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×