­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba

21’inci yüzy─▒l─▒ kendisini önceleyen dönemlerden ay─▒ran en önemli özellik, teknik yetkinliklere ve teknolojik hakimiyete göre örgütlenmesi; ekonomiden i┼č dünyas─▒na, toplumsal konulardan kültüre kadar pek çok gündemin birer mühendislik konusu/sorunu olarak ele al─▒nmas─▒. En az─▒ndan anaak─▒m söylem bu varsay─▒m─▒n yans─▒malar─▒n─▒ sunuyor.  

 

Brand Week Istanbul, 8-12 Kas─▒m tarihleri aras─▒nda 21’inci yüzy─▒la biraz daha yak─▒ndan bak─▒yor. 21’inci yüzy─▒l insan─▒n─▒ ve toplumunu ┼čekillendiren de─čerlere; do─čan─▒n yüzy─▒llar boyunca susturulmu┼č ve bugünlerde yeniden i┼čitilmeye çal─▒┼č─▒lan sesine; teknolojinin teknolojik olmayan öteki yüzüne ve yarat─▒c─▒l─▒─č─▒n yarat─▒c─▒ endüstriler d─▒┼č─▒ndaki yolculu─čuna odaklan─▒yor. Bir ba┼čka deyi┼čle, anla┼č─▒lmas─▒ ya da çözüme kavu┼čmas─▒ için mühendislik kadar sürdürülebilir, yarat─▒c─▒ ve etik müdahalelere de ihtiyaç duyan bir 21’inci yüzy─▒l anlat─▒s─▒ sunuyor.

 

Do─čru Hayat Nas─▒l Ya┼čan─▒r?

Alman filozof Theodor Adorno’nun Minima Moralia eserinde geçen bir cümledir “Yanl─▒┼č hayat do─čru ya┼čanmaz.” Söylem ve eylem birlikteli─čine fazlas─▒yla ihtiyaç duydu─čumuz yeni yüzy─▒lda bu cümlenin anlam─▒, a─č─▒rl─▒─č─▒n─▒ her zamankinden daha çok hissettiriyor. ─░leti┼čimde samimiyet, fark─▒ndal─▒k çal─▒┼čmalar─▒nda etki, aktivizmde sonuç ve ba┼čar─▒da de─čer talep ediyoruz.

 

Brand Week Istanbul, iklim krizinden ekonomik adaletsizliklere, toplumsal cinsiyet temelli sorunlardan kültür ve anlam dünyam─▒z─▒ erozyona u─čratan ve acil yan─▒t bekleyen pek çok konuyu 2021 bulu┼čmas─▒nda da gündemine al─▒yor; bu konulara yönelik çözüm önerilerinin en samimi ve etkili örneklerini sunuyor. Do─čru hayat─▒n nas─▒l ya┼čanabilece─čine yönelik ilham verici vakalarla etkinlik program─▒ bu y─▒l da dopdolu!        

 
Image
 

Teknoloji, Kad─▒n ve Yarat─▒c─▒l─▒k

Teknoloji insan eylemine tarih boyunca e┼člik etti. Bu beraberlik, kimi zaman yarat─▒c─▒ sonuçlar do─čurdu kimi zamansa istenmeyen trajediler… 21’inci yüzy─▒lda her iki ucu da, yo─čunla┼čm─▒┼č bir ┼čekilde tecrübe ediyoruz. Bir yanda zihinsel ve fiziksel yetkinliklerimizi güçlendiren ve yepyeni alg─▒ kap─▒lar─▒ açan yarat─▒c─▒ teknolojiler, bir yanda gözetim kapitalizmine ve algoritmik önyarg─▒larla ayr─▒mc─▒l─▒─ča yol açan ┼čeffafl─▒ktan uzak teknolojiler…

Bir yanda uzaklar─▒ yak─▒n eden ve dijital topluluklar─▒ kayna┼čt─▒ran misyon temelli teknolojiler di─čer yanda kutupla┼čma ve yalan haberlerle insanlar─▒ birbirinden ay─▒ran teknolojiler… ─░ki farkl─▒ sonuca i┼čaret eden bu senaryolar─▒n merkezinde, kurtar─▒lm─▒┼č bir vaha gibi duruyor Wikipedia örne─či. Siz onu yaln─▒zca bir ansiklopedi olarak görebilirsiniz. Ancak Wikipedia internetin erken dönem vaatlerinden demokratik dijital kamusal alan imkân─▒na kadar pek çok alanda geçer not alan bir giri┼čim. Ayr─▒nt─▒lar─▒, kurucu orta─č─▒ Jimmy Wales’den dinleyece─čiz

Kad─▒n tüketiciler ne ister? Toplumsal cinsiyet e┼čitli─či yarat─▒c─▒ endüstrilerin uzun zamand─▒r gündeminde. Art─▒k reklamlar─▒ da içine alan popüler kültür yap─▒tlar─▒nda ev içi eme─čin payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒, yönetim kat─▒nda daha fazla perspektifin temsil edildi─čini görüyoruz. Peki, bu güçlenme hikâyeleri yeterli mi ya da kad─▒n tüketicileri tatmin edebiliyor mu? Pretty Little Head kurucular─▒ Jane Cunningham ve Philippa Roberts’a göre yan─▒t olumsuz. Binlerce kad─▒n tüketiciyle yapt─▒klar─▒ ara┼čt─▒rmalar─▒n notlar─▒n─▒ ve daha samimi ileti┼čim mesajlar─▒n─▒n nas─▒l kurgulanmas─▒ gerekti─či yönündeki önerilerini, Cunningham ve Roberts Kas─▒m ay─▒n─▒n ikinci haftas─▒nda payla┼čacak.

Pandemi nedeniyle ya┼čam uzaktan bir seyir izlerken, ya┼čamsal önceliklerimizi ve de─čerlerimizi gözden geçirirken bulduk kendimizi. Anlam ve amaç, bireyin repertuar─▒nda hiç olmad─▒─č─▒ kadar güçlü. Yorgun, ele┼čtirel, zihin sa─čl─▒─č─▒m─▒z için endi┼čeli ve yeni ba┼člang─▒çlar konusunda merakl─▒y─▒z. ─░┼čte tam bu noktada “Yarat─▒c─▒ bir hayat nas─▒l ya┼čan─▒r?” sorusu beliriyor. Yale Üniversitesinin en uzun soluklu seminerlerinden birini veren tarihçi Craig M. Wright, bu soruyla birlikte dehalar dünyas─▒nda bir gezintiye ç─▒karacak Brand Week Istanbul kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n─▒. Küçük bir spoiler: Yarat─▒c─▒ bir hayata sahip olmak için dahi, yetenekli ya da cesur olman─▒za gerek yok

Siz de hemen yerinizi almak ve erken kay─▒t f─▒rsatlar─▒ndan yararlanmak için t─▒klay─▒n.

Image

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×